Ukryj/pokaż nagłówek
Dodaj nowy post
Ustawienia
Dzień Mody: Historia marki Versace

 


Hej!

Jak już doskonale wiecie w tym tygodniu na naszym blogu odbywa się dzień mody marki Versace. 
Z tej okazji postanowiłam przybliżyć Wam trochę historię owej marki.  
Przy czym postaram się Was zbytnio nie zanudzić : )  
W poszukiwaniu informacji natrafiłam na kilka interesujących ciekawostek i zdjęć, które bardzo chętnie pokażę Wam w swoim poście.  
Na sam początek kilka suchych faktów : ) 

Założycielem marki był Gianni Versace. Jeden z czołowych projektantów lat 80-tych i 90-tych. Początkowo po ukończeniu szkoły pracował on dla własnej matki.  
W 1972 roku Versace przeniósł się do Mediolanu, gdzie zaczął samodzielnie projektować dla włoskich wytwórni. 
Swoją pierwszą linię ubrań wypuścił w Mediolanie, w 1978 roku. 
Wtedy również oficjalnie zaczął działać pod marką Versace.  
Jego siostra przeniosła się z nim, aby uczyć się od niego i być jego muzą.  
Zaczęła też pomagać przy projektowaniu odzieży. 
Starałam się znaleźć jakieś zdjęcia z pierwszej kolekcji, niestety nie udało mi się tego zrobić, natomiast trafiłam na stronę Vogue, gdzie możecie zobaczyć kolekcje, które ukazywały się od 1991 roku.
Wracając do samej historii marki, pasja do mody u Gianniego zaczęła się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy mógł obserwować własną matkę. To właśnie ona uczyła go od najmłodszych lat jak szyć, gdyż prowadziła własną firmę krawiecką.  
Versace stał się znany ze swoich efektownych styli, produkując szereg sukienek syren, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.  
Często wykorzystywał innowacyjne materiały, takie jak metalowe tkaniny lub najnowocześniejsze techniki, np. technologię laserową „neo-couture” do łączenia skóry i gumy.  
Projekty często mają przykuwające wzrok kolory i wzory. Jednymi z najbardziej znanych wzorów są meander, wszelkiego rodzaju morskie wzory i czarno-złoty barokowy print. 
Logo marki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie.  
Przedstawia ono głowę Meduzy, greckiej postaci mitologicznej.  
Gianni Versace wybrał Meduzę jako logo, ponieważ sprawiła, że ludzie się w niej zakochiwali i nie było odwrotu. 
Miał nadzieję, że jego firma będzie miała taki sam wpływ na ludzi, którzy nosili jego ubrania i buty, jak mitologiczna Meduza. (poniżej kilka przykładów na wersjach realnych/stardollowych) 
Głowa Meduzy była również powracającym obrazem na wielu elementach jego garderoby i akcesoriach.  
W 1989 roku wypuścił swoją pierwszą kolekcję couture, a w latach 90-tych dodał do swojej firmy dwie linie ubrań, Versus i Instante. 
Po śmierci Gianniego 15 lipca 1997, Donatella została dyrektorem artystycznym.  
W tym samym momencie pełniła już funkcję dyrektora kreatywnego firmy.  
W 1994 roku Donatella została głównym projektantem linii Versace Versus.  
Stworzyła także linię ubrań dla dzieci Young Versace, której kolekcja Fall/Winter 2012 również ukazała się na stardoll. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądały realne wersje, możecie zobaczyć sobie tutaj na innym blogu : )
A teraz mam dla Was kilka ciekawostek. Myślę, że część z Was niektóre może znać : ) 

1. Znakiem firmowym Gianniego Versace jest złota sukienka „Oroton”. 
Zapadająca w pamięć metaliczna złota suknia została stworzona w 1982 roku.  
Metaliczna tkanina przypominająca bardzo cienką siatkę nosi opatentowaną nazwę „Oroton”. 
Nadal dość często można znaleźć ten materiał w wielu wzorach i odmianach do dnia dzisiejszego. We wrześniu 2017 roku, podczas Milan Fashion Week, na dwudziestą rocznicę śmierci Gianniego Versace, jego siostra Donatella zebrała niektóre supermodelki współpracujące z jej bratem, by ubrać je w różne odmiany złotej sukienki. Poniżej możecie zobaczyć sobie całość pokazu : )
Na stardoll przez jakiś czas było dostępne wnętrze ukazane na tym zdjęciu.

2. Jego projekty modowe były prezentowane na całym świecie.  
Znajdowały się one w wielu różnych muzeach, w tym w londyńskim Royal College of Art, National Field Museum w Chicago, a także w japońskim Kobe City Museum. 
Źródło
3. Kolekcje Gianniego ukazują jego pasję do kultury grecko-rzymskiej, sztuki bizantyjskiej, renesansu, baroku, neoklasycyzmu, art deco i całej sztuki współczesnej, w tym oczywiście pop kultury Ameryki. Oprócz tego istnieje ścisły związek projektanta ze sztukami widowiskowymi - teatrem, tańcem i operą - w które był zaangażowany jako projektant kostiumów od początku swojej kariery.
Często współpracował z Maurice Bejartem. Bejart uhonorował później Versace w 2007 roku specjalnym baletem napisanym z okazji 10 rocznicy jego śmierci.
Źródło
4. Gianni był jednym z pierwszych projektantów, który zaprosił celebrytów na swoje pokazy mody. Versace był dobrze znany ze swoich relacji ze sławnymi celebrytami i muzykami.
Wśród jego przyjaciół znajdowały się takie osobistości jak Madonna, Sting, księżna Diana i Elton John. Versace jako jeden z pierwszych odszedł od zapraszania bogatych ludzi na swoje pokazy mody i zamiast tego zapełnił pierwsze rzędy gwiazdami i osobistymi przyjaciółmi.
Versace stał się znany ze swoich imprezowych pokazów na wybiegu i "tworzenia" supermodelek. Wkrótce inni projektanci poszli w ślady domu mody Versace.
Źródło
5. Jego ostatni pokaz mody odbył się tydzień przed śmiercią.
Niecały tydzień przed tym, jak został zamordowany, Versace zaprezentował swoją ostatnią kolekcję w hotelu Ritz w Paryżu. Piętnaście lat po jego śmierci Donatella zorganizowała pokaz mody w hotelu Ritz na cześć swojego brata, zanim hotel został zamknięty z powodu remontu. 
Źródło

Mam nadzieję, że większość z Was wytrwała do końca haha
 Dajcie znać jak podobał się Wam mój dzisiejszy post : )

11 komentarzy:

  1. przeczytałam i wytrwałam do końca,bardzo fajny post :) ale te czarne spodnie to jakoś mi się nie podoba wersja na sd,którą admini odwzorowali xd

    martusia-16

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastycznie się to czyta! Bardzo przystępny post, w końcu poznałam bardziej jego historię. Jego życie znałam bardziej od tej smutnej strony, czyli morderstwa...
    Bardzo mi się podoba, że znalazło się tu dużo przykładów ze Stardoll.

    OdpowiedzUsuń
  3. Milo bylo poznac te historie :) bardzo lubie przegladac te stare zdjecia z pokazow i podziwiac dawne supermodelki. O, nawet mam te koszule z young versace :) zaluje ze kiedys nie udało mi sie kupic ubran z metka tribute :/ ja tak samo o samym projektancie nieco sie dowiedzialem przez pryzmay jego smierci, glownie za sprawa serialu na Netflix.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny post! Nie lubię takich suchych faktów, więc świetnie, że dodałas ciekawostki i przykłady ze Stardolla.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super artykuł! Na co dzień nie interesuję się domami mody, a stąd dowiedziałam się wielu rzeczy :) Coś tam wcześniej słyszałam, ale bardzo mało.

    izolda1996-k

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie dowiedzieć się czegoś o historii danego domu mody. Super opracowany post, brawo kochana

    OdpowiedzUsuń
  7. Czytanie tego postu było dla mnie wielką przyjemnością!

    OdpowiedzUsuń
  8. Super post, mile się czytało i widać, że się napracowałaś ;>
    jusia95

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny post! Naprawdę dobrze się czyta:)

    OdpowiedzUsuń
  10. super artykuł! fajnie poczytac o markach ubrań :D

    OdpowiedzUsuń


Dziękujemy, że jesteście z nami!