Ukryj/pokaż nagłówek
Dodaj nowy post
Ustawienia
Mityczna codzienność

 Dzień dobry, Kochani! Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam nie tylko pisarkę, ale także jedno z jej najpopularniejszych dzieł. 

Czy znacie miejsca, które, mimo swojej brzydoty i złej sławy, zajmują w Waszym sercu szczególne miejsce? 
Jeżeli tak, to na pewno zrozumiecie fenomen przedwojennej powieście Dziewczęta z Nowolipek, której autorką jest Pola Gojawiczyńska. 


Gojawiczyńska urodziła się w 1896 roku w rodzinie rzemieślniczej. Dorastała w domu przy ulicy Nowolipki (wiele lat później młodość stanie się inspiracją do napisania na poły autobiograficznej powieści). W wieku 9 lat została wydalona ze szkoły z powodu udziału w strajku szkolnym. Naukę pobierała na kompletach. 

Debiutowała w okresie pierwszej wojny światowej na łamach magazynu "Echo". Jej nowele zyskały aprobatę Gabrieli Zapolskiej, która była ogromną inspiracją dla Poli. 

Jakiś czas później z pomocą Zofii Nałkowskiej otrzymała stypendium Funduszu Kultury Narodowej, a jej twórczość ukazywała się w takich gazetach jak: "Bluszcz" czy "Kurier Poranny". 

Swoją najpopularniejszą powieść Dziewczęta z Nowolipek wydała w formie książkowej w 1935 roku. 


Powieść urzekła czytelników – wszystko za sprawą bardzo szczerego opisu konfrontacji marzeń z rzeczywistością. Książka opowiada historię czterech dziewczyn, dorastających na ulicy Nowolipki. 

Świat, który wykreowała Gojawiczyńska jednocześnie przeraża i zachwyca – nie spodziewajcie się uroczej opowieści o przyjaciółkach, ta powieść ma zdecydowanie gorzki smak. Sama ulica Nowolipki również została pokazana jako miejsce mityczne, takie, gdzie marzenia są brutalnie odbierane, a rzeczywistość jest "skażona". 

Powieść doczekała się dwóch ekranizacji. Pierwsza powstała w 1937 roku, druga w 1985 roku. Chyba nie muszę Wam pisać, że polecam tę z 37? 

Film dostępny jest nawet na YouTube. Oczywiście najpierw rekomenduję powieść, ale ekranizacja również jest warta uwagi. 

Swoje stylizację będę opierała właśnie na kadrach z tego filmu: 






W stylizacji wykorzystałam: Sukienka – Museum Mile | Parasol – Decades | Rękawiczki – Decades | Kapelusz – Decades + Voile | Buty – Museum Mile. 





W stylizacji wykorzystałam – Buty – Pearls | Skarpetki – Wild Candy | Sukiena – DKNY | Koszula – Bizou | Torebka – Velvet Orchid | Kolczyki – Pearls | Kokardka – Archive. 

Życzę Wam miłego dnia i jeszcze raz zachęcam do przeczytania lub obejrzenia Dziewcząt z Nowolipek




Źródła zdjęć:

https://www.gorlice.pl/pl/225/6072/kino-miedzywojenne-plenerowo-.html?out=print

https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/dziewczeta-z-nowolipek

http://repozytorium.fn.org.pl/?q=en/node/11520

5 komentarzy:

  1. Jak zwykle świetny post!
    Super stylizacje, obie bardzo mi się podobają ^^

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak zawsze ciekawy post. Za każdym razem się czegoś dowiem. Bardzo fajnie odwzorowane stylizacje

    izolda1996-k

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy post, druga stylizacja jest super:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny i piękny post. Stylizacje ideolo jak z kadrów :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zachecilas mnie do sprawdzenia tego filmu, opis bardzo przekonujacy :) czytajc Twoje posty z tej serii czuje sie jakbym znowu w liceum omawial poszczególne epoki i charakterystyczne dla nich dziela literackie :) stylizacje idealnje oddaja klimat ujety na zdjęciach :) podoba mi sie pomysl na robienie czarno-białych zdjec, nie trzeba sie przejmować kolorami :D

    OdpowiedzUsuń


Dziękujemy, że jesteście z nami!