Ukryj/pokaż nagłówek
Dodaj nowy post
Ustawienia
wywiad + tradycje ludowe Polski


Dziś będzie troszkę o kulturze ludowej w Polsce. 
Folklor przetrwał do naszych czasów i jest pielęgnowany dzięki ludziom rozmiłowanym w nim. Najpopularniejszy wśród folkowych wzorów wciąż jest Łowicz. Jako jeden z nielicznych zachował żywą tradycję stroju ludowego i z dumą prezentuje go przy okazji licznych uroczystości kościelnych. Kolorystyką nie ustępuje meksykańskim wnętrzom, a wzornictwem hinduskim strojom. Pasiaki, symetryczne wycinanki i charakterystyczne koguty dawno wyszły 
z łowickich domostw i zaczęły zdobić wybiegi modowe, nowoczesne sprzęty domowego użytku, dodatki kobiece i artykuły biurowe.

Znalazłam osobę na stardoll, która projektuje ubiór oraz art.do wnętrz zainspirowane łowickim folklorem.

Jest to StaraBabaDoll  & Łucja


Ja:  Witaj. Chciałabym abyś na początek powiedziała kilka zdań o sobie. Domyślam się, że pochodzisz z tamtego regionu Polski, lecz może jest inaczej więc powiedz jak masz na imię i jeśli można wiedzieć skąd pochodzisz. 

StaraBabaDoll & Łucja :  Witam - w realu mam na imię Łucja (dla znajomych Lusia) i pochodzę z Dolnego Śląska - jestem Polką i tu się urodziłam, ale w moich żyłach płynie również krew ukraińska i ormiańska (moi dziadkowie przyjechali do Polski w 1946 r. w czasie akcji repatriacyjnej z Rosji - z terenów obecnej Ukrainy). W domu zawsze wspominano tamte strony i stąd moje zainteresowanie folklorem w ogóle - i polskim i ukraińskim i innych narodów. Kilka lat temu "folklor" również praktykowałam - byłam członkiem dziecięcego zespołu pieśni i tańca, poznawałam stroje ludowe, piosenki i tańce z różnych regionów Polski i Europy - a najbardziej lubiłam właśnie łowickie i kaszubskie.

Ja: Jak już wiemy jedno z Twoich zainteresowań to folklor łowicki. Kiedy pomyślałaś o tym aby tutaj zacząć tworzyć dzieła w takim stylu?

StaraBabaDoll & Łucja :  Wygląd moich stron na Stardoll jest odzwierciedleniem tego co kocham w realu - kocham styl vintage, wyłuskuję "ubraniowe i dodatkowe perełki" w ciucholandach, na aukcjach w internecie i na targach staroci i sama szyję patchworki - stąd główny pokój w moim apartamencie to sklepik "Vintage" i jego wystrój z patchworkowymi poduszkami i obrazkami pań w dawnych nakryciach głowy oraz Stardollowymi kopiami ubrań realnej marki "One Vintage". Folkloru też nie mogło zabraknąć - w ten sposób pojawił się pomysł na kolekcję "I Love Poland - Kocham Polskę" - ubrania i artykuły do wystroju wnętrz. Uważam, że na Stradoll bardzo brakuje zlikwidowanego sklepu "Folk", w którym można było kupić ubrania inspirowane folklorem różnych krajów - których mam pokaźną kolekcję z dawnych czasów, kiedy Stardoll oferował ludowe ubrania indyjskie, arabskie, austriackie, hiszpańskie, rosyjskie - polskich niestety w oficjalnej "Stardollowej" wersji nie było (poza darmowymi kierpcami i lalką w góralskim stroju w jakimś konkursie kilka lat temu). Polska kolekcja "Folk" - to też pomysł na wprowadzenie na Stardoll odrębności - czegoś innego od kopii drogich markowych ubrań i limitowanych edycji ubrań i mebli.

 Ja: Czy młodzi ludzie kontynuuja tą tradycję? Jak to wygląda w dzisiejszych czasach?

StaraBabaDoll & Łucja :  Obecnie w realu coraz więcej młodych ludzi interesuje się nie tylko folklorem - ale i dawną historią, można być członkiem zespołu pieśni i tańca jak ja kiedyś - ale i członkiem grupy rekonstrukcyjnej i odtwarzać życie średniowiecznej wioski, turnieje rycerskie, tradycje dawnych wojsk - np. husarii czy wojsk Księstwa Warszawskiego, czy też zwyczaje i stroje z czasów międzywojennych jak moja ulubiona grupa rekonstrukcyjna "Bluszcz".

Ja:  Pewnie jak większość z nas chciałabyś coś zmienić na stardoll. Co by to było?


StaraBabaDoll & Łucja :  Co do zmian na Stardoll - na pewno przydałyby się bardzo w mojej ukochanej sekcji projektowania - mile byłyby widziane zmiany polegające na zwiększeniu liczby elementów za pomocą których można tworzyć bardziej skomplikowane wzory, możliwości importowania gotowych materiałów pomiędzy sekcją ubrań i artykułów do wnętrz, ilości gotowych materiałów w schowku (nawet jeśli byłyby to funkcje dodatkowo odpłatne - tak jak zwiększenie liczby zdjęć w aparacie fotograficznym), możliwości dopasowywania wielkości szablonów ubrań i mebli do wzorów na materiałach i wiele innych drobiazgów, które ułatwiłyby projektowanie - ale o tym mogłabym w nieskończoność bo kocham tworzyć.....Inna rzecz, której mi brakuje - to możliwość zapisania w stylu pokoju nie tylko ubrań, ale też makijażu i biżuterii nakładanych w salonie piękności - teraz gdy mam pokoje w różnych stylach i dopasowane do nich ubrania MeDoll - muszę zachować jak najbardziej uniwersalną fryzurę i makijaż - tak aby pasowały i do strony z polskim folklorem i ludowego stroju indyjskiego i mamy wypoczywającej na egzotycznej plaży z małymi dziećmi.....Szkoda tylko pięknej biżuterii indyjskiej i polskich folkowych kolczyków - które leżą cały czas w przechowalni....Kolejna rzecz - to słaba jakość polskich tłumaczeń tekstów na Stardoll - które nie zachowują zasad naszej gramatyki i składni - a to źle, bo mnóstwo użytkowników widzi niepoprawne formy językowe, które zapadają w pamięć automatycznie.....w końcu najlepiej człowiek uczy się poprzez zabawę właśnie.....Dziękuję...

Ja:  Dziękuję również za miłą rozmowę. Życzę Ci wszystkiego dobrego w życiu realnym oraz aby projekty, które tworzysz z taką pasją zostały docenione przez graczy Stardoll.

A to już wirtualne wnętrza StaraBabaDoll & Łucja
foto nr 1. w stylu kaszubskim

foto nr 2 w stylu łowickim

foto nr 3 w stylu Vintage

Kilka obrazków z albumu ( styl łowicki)

Jesli chcesz zobaczyć inne wnętrza Łucji zapraszam do jej apartamentu


Region łowicki leży na Mazowszu, na zachód od Warszawy w dolinie rzeki Bzury i jej licznych dopływów, między Sochaczewem, Kutnem, Brzezinami, Rawą. tj. na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Księżacy wyróżniali się malowniczym strojem spośród otaczających ich grup etnicznych, który dzięki warunkom historycznym i ekonomicznym w przeciągu wieku przechodził bardzo szybkie przeobrażenia, od kolorów prostych poprzez cynober do barw pomarańczowych-żółtych i wreszcie do różnorodnej gamy tęczowej. 
Łowickie pasiaste sukienki to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej. Współczesna sztuka wzornicza stale poszukuje nowej jakości, dlatego projektanci sięgają do tradycji i twórczo interpretują motywy etniczne.
Sztuka ludowa niedawno uważana za kiczowatą, dziś zachwyca, co widać w realizacjach wielu projektantów. Ta łowicka wycinanka jest niczym wspomnienie przeszłości w nowoczesnym wydaniu.





A Wy w jakich regionach Polski mieszkacie? Dbacie o ludową tradycję ?

10 komentarzy:

  1. Jestem oczarowana...cudne pomysły i fantastyczna pasja...podziwiam! i pozdrawiam....Dziekuję za wywiad z bardzo interesującą osobą:)

    OdpowiedzUsuń
  2. nikitaposh1
    Bardzo ciekawy materiał na post :) Brawo ! gratuluję świetnych pomysłów .

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wywiad. Bardzo mi sie podobał.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy wywiad. Pochodzę ze Śląska, ale tradycje u nas nie są tak podtrzymywane, przynajmniej w moim mieście.
    JustinaCullen

    OdpowiedzUsuń
  5. Super wywiad i w ogóle cały artykuł!:) Przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem. Świetnie, że na SD są takie osoby jak Łucja, kreatywne i rozwijające swoje pasje, których pokoje i stylizacje mają to wyjątkowe Coś!:)
    Ja bardzo interesuję się się kulturą od średniowiecza do baroku, jednak nigdy nie miałam na tyle chęci, żeby coś w tym podziałać na SD ;) więc tym bardziej podziwiam!:)

    OdpowiedzUsuń
  6. wywiadzik bardzo fajny i apartament też, ogólnie fajny pościk :*
    patuus.

    OdpowiedzUsuń
  7. twój wpis jest w wiadomościach na stardoll! <3

    OdpowiedzUsuń
  8. Niezły wpis!!Naprawdę ciekawy i bardzo długi ;) Bardzo fajnie opisujesz nasze,Polskie tradycje :) Genialnie wyszły Ci wszystkie stylki :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Śliczny apartament. Od razu widać, (po wywiadzie i artamencie) że Autorka pokoi ma wielką pasję i świetnie wychodzi jej to, co robi. Oryginale projekty i urządzone pokoje. Oby tak dalej :)

    OdpowiedzUsuń


Dziękujemy, że jesteście z nami!